Cryptkeeper برنامه قفل پوشه در اوبونتو

در پست امروز ما خواهیم دید که چگونه برای پوشه رمز عبور تعیین کنید. .ممکن است در موقعیتی قرار داشته باشید که اغلب رایانه خود را با دیگران به اشتراک می گذارید اما فایل های خصوصی دارید که نمیخواهید دیگران آن را مشاهده کنند.بدیهی است که میتوانید آن را در مکان هایی قرار دهید که دیگران نتوانند آن را پیدا کنند. اما این کاملا عاقلانه نیست زیرا فایل ها در نتایج جستجو نشان داده می شوند.

من سالها چنین برنامه هایی برای قفل پوشه در لینوکس استفاده نکرده ام. اغلب به این دلیل که لپ تاپ من همیشه همراهم است و همچنین من نیاز به پنهان کردن هر گونه فایلی ندارم. اگر چنین است، پس چرا ما درباره قفل پوشه برای گنو / لینوکس صحبت میکنیم؟ این به این دلیل است که من درخواستی از خوانندگان لینوکس فور لایف برای آموزش قفل پوشه ها در اوبونتو دریافت کردم. بیایید ببینیم چگونه میتوان یک پوشه را در گنو / لینوکس قفل کرد.

  • قفل کردن فایل ها با Cryptkeeper:

Cryptkeeper یک ابزار GUI است که EncFS را در پس زمینه استفاده می کند. این یک برنامه محبوب است و به طور پیش فرض در بسیاری از مخازن نرم افزاری موجود است.
نصب Cryptkeeper: در اوبونتو و سایر توزیعهای لینوکس مبتنی بر اوبونتو، از دستور زیر برای نصب Cryptkeeper استفاده کنید.

sudo apt install cryptkeeper

برای توزیعهای لینوکس مبتنی بر فدورا، از دستور زیر استفاده کنید

sudo yum install cryptkeeper

پس از نصب، پیشنهاد می کنم برای جلوگیری از برخی مشکلات احتمالی یک بار سیستم را راه اندازی مجدد (ریستارت) کنید. شما می توانید برنامه را نیز بلافاصله شروع کنید.

هنگامی که Cryptkeeper را شروع میکنید، رابط کاربری را فورا مشاهده نخواهید کرد. شما باید به پنل بالا (یا پنل پایین، بسته به محیط دسکتاپ) نگاه کنید. Cryptkeeper یک اپلت شاخص است، نه یک برنامه کامل دسکتاپ. برای ایجاد یک پوشه مخفی جدید روی New encrypted folder (پوشه رمزگذاری جدید) کلیک کنید.

نام پوشه و محل آن را انتخاب کنید. و سپس روی Forward کلیک کنید.

شما باید یک رمز عبور برای رمزگذاری پوشه ارائه دهید. پس از آن، روی Forward کلیک کنید.

تموم شد! پوشه مورد نظر  با رمزی که در نظر گرفته بودید محافظت شده و آماده استفاده است

برای دسترسی به پوشه قفل شده، باید آن را از اپلت نشانگر Cryptkeeper انتخاب کنید:

در آخر پسوردی که قبلا برای آن پوشه در نظر گرفته بودید را  وارد کنید تا فقل پوشه باز شد

برای قفل پوشه مجددا باید از اپلت شاخص استفاده کنید. به اپلت مراجعه کنید و پوشه مورد نظر را انتخاب و فقط روی آن کلیک کنید.

اگر می خواهید پوشه مخفی را به طور دائمی حذف کنید، می توانید گزینه Edit را از منوی Cryptkeeper انتخاب کنید. منوی Edit نیز به شما امکان تغییر رمز عبور را می دهد. توجه داشته باشید که Cryptkeeper به طور خودکار در هر بوت اجرا نخواهد شد. اگر می خواهید، Cryptkeeper در هر بوت اجرا شود آن را در autostart سیستم قرار دهید..

اگر در مورد این مطلب سوال داشتین می توانید سوال خود را در گروه لینوکس فور لایف در  تلگرام مطرح کنید

گروه لینوکس فور لایف

کانال لینوکس فور لایف

فرم نظر دهی


تصویر امنیتی جدید تصویر امنیتی
103567
TodayToday40
YesterdayYesterday265
This_WeekThis_Week530
This_MonthThis_Month3161
All_DaysAll_Days103567